Governors of the Philippines 2007 - 2010

From Philippines
Jump to navigation Jump to search

Connect with Family! Connect with old friends! Click on any letter below.

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z
Create Name's page

Connect with new friends!
When you find a RELATIVE or FRIEND in Zamboanga Wiki, Link your pages. Connect with the world!!
It’s FREE and SIMPLE. Our Social Network at Work for You.

Create your own Profile. Start a Genealogy Page
Post only information you want to share.

Regions | Philippine Provinces | Philippine Cities | Municipalities | Barangays | High School Reunions


Governors of the Philippines 2007 - 2010

Abra

Eustaquio Purugganan Bersamin - CAR Region XIV

Agusan del Norte

Erlpe John M. Amante - Region XIII

Agusan del Sur

Maria Valentina Galido Plaza - Region XIII

Aklan

Carlito Samson Marquez - Region VI

Albay

Jose Ma. "Joey" Clemente Sarte Salceda - Region V

Antique

Salvacion Z. Perez - Region VI

Apayao

Elias K. Bulut - CAR Region XIV

Aurora

Bella Flor J. Angara Castillo - Region III

Basilan

Jum J. Akbar - Region XV-ARMM

Bataan

Enrique "Tet" Tuason Garcia Jr. - Region III

Batanes

Telefloro F. Castillejos - Region II

Batangas

Maria Rosa Vilma T. Santos Recto - Region IV-A

Benguet

Nestor F. Fongwan - CAR Region XIV

Biliran

Rogelio J. Espina - Region VIII

Bohol

Erico Boyles Aumentado - Region VII

Bukidnon

Jose Ma. R. Zubiri, Jr. - Region X

Bulacan

Joselito Andrew Roxas Mendoza - Region III

Cagayan

Alvaro Trinidad Antonio - Region II

Camarines Norte

Jesus Typoco, Jr. - Region V

Camarines Sur

Luis Raymund Favis Villafuerte Jr. - Region V

Camiguin

Jurdin Jesus Modina Romualdo - Region X

Capiz

Victor Arancillo Tanco - Region VI

Catanduanes

Joseph "Boboy" Chua Cua - Region V

Cavite

Erineo Saquilayan Maliksi - Region IV-A

Cebu

Gwendolyn F. Garcia - Region VII

Compostela Valley

Arturo T. Uy - Region XI

Cotabato

Jesus Nonato Sacdalan - Region XII

Davao del Norte

Rodolfo Paguia Del Rosario - Region XI

Davao del Sur

Douglas C. Cagas - Region XI

Davao Oriental

Corazon Nuñez Malanyaon - Region XI

Dinagat Island

Jade B. Ecleo - Region XIII

Eastern Samar

Ben Pagaran Evardone - Region VIII

Guimaras

Felipe Hilan Araño Nava - Region VI

Ifugao

Teodoro Brawner Baguilat Jr. - CAR Region XIV

Ilocos Norte

Michael Marcos Keon - Region I

Ilocos Sur

Deogracias Victor Barbers Savellano - Region I

Iloilo

Niel D. Tupas - Region VI

Isabela

Ma. Gracia Cielo M. Padaca - Region II

Kalinga-Apayao

Floyledia R. Diasen - CAR Region XIV

La Union

Manuel Campos Ortega - Region I

Laguna

Teresita S. Lazaro - Region IV-A

Lanao del Norte

Mohamad Khalid Quibranza Dimaporo - Region X

Lanao del Sur

Mamintal "Bombit" Alonto Adiong Jr. - Region XV-ARMM

Leyte

Carlos Jericho L. Petilla - Region VIII

Maguindanao

Datu Sajid Islam Uy Ampatuan - Region XV-ARMM

Marinduque

Jose Antonio N. Carrion - Region IV-B

Masbate

Elisa Olga Kho - Region V

Mindoro Occidental

Josephine Ramirez Sato - Region IV-B

Mindoro Oriental

Arnan Capulong Panaligan - Region IV-B

Misamis Occidental

Loreto Leo S. Ocampos - Region X

Misamis Oriental

Oscar Seriña Moreno - Region X

Mountain

Maximo Badecao Dalog - CAR Region XIV

Negros Occidental

Isidro P. Zayco - Region VI

Negros Oriental

Emilio C. Macias - Region VII

Northern Samar

Raul Aguila Daza - Region VIII

Nueva Ecija

Aurelio Matias Umali - Region III

Nueva Vizcaya

Luisa Lloren Cuaresma - Region II

Palawan

Mario Joel T. Reyes - Region IV-B

Pampanga

Fr. Eduardo T. Panlilio - Region III

Pangasinan

Amado Totaan Espino Jr. - Region I

Quezon

Rafael P. Nantes - Region IV-A

Quirino

Dakila Carlo Enriquez Cua - Region II

Rizal

Dr. Casimiro Alcantara Ynares III - Region IV-A

Romblon

Natalio F. Beltran III - Region IV-B

Samar

Milagrosa Tee Tan - Region VIII

Sarangani

Miguel Rene Alcantara Dominguez - Region XII

Shariff Kabunsuan

Declared unconstitutional by the supreme court.

Siquijor

Orlando Anoos Fua Jr. - Region VII

Sorsogon

Sally Ante Lee - Region V

South Cotabato

Daisy Avance Fuentes - Region XII

Southern Leyte

Damian Gaviola Mercado - Region VIII

Sultan Kudarat

Suharto Tan Mangudadatu - Region XII

Sulu

Surigao del Norte

Robert Ace S. Barbers - Region XIII

Surigao del Sur

Vicente Pimentel, Jr. - Region XIII

Tarlac

Victor Areno Yap - Region III

Tawi-Tawi

Sadikul Adalla Sahali - Region XV-ARMM

Zambales

Amor D. Deloso - Region III

Zamboanga del Norte

Ronaldo E. Yebes - Region IX

Zamboanga del Sur

Aurora Enerio Cerilles - Region IX

Zamboanga Sibugay

George T. Hofer - Region IX